BY CONTINUING TO USE OUR SITE YOU AGREE TO US USING COOKIES IN ACCORDANCE WITH OUR COOKIE POLICY. ACCEPT & CLOSE

Sukienki na lato dla puszystych - jakie modele wybrać?
Sukienki na lato dla puszystych - jakie modele wybrać?

Każdy zasługuje na to, aby dobrze prezentować się w okresie letnim. Jednakże, dla pełnego podkreślenia atutów, warto wybierać sukienki odpowiednie dla naszego typu sylwetki. Mitem jest, że kobiety puszyste w każdym stroju prezentują się źle lub nie powinny w ogóle odsłaniać ciała, niezależnie od panującego na zewnątrz ukropu. Jakie jednak sukienki będą się prezentować dobrze na kobietach w rozmiarach 48-62?

Sukienki podkreślające biust

Wiele puszystych pań posiada imponujący biust. Jeśli chcemy, aby prezentował się on wyjątkowo ponętnie, podstawę będzie zadbanie o… odpowiedni stanik. Bez niego nawet najlepiej dopasowana sukienka nie będzie wyglądać dobrze, ponieważ duże piersi mają skłonność do opadania. Zanim zatroszczymy się o sukienkę o odpowiednim kroju, warto zadać sobie pytanie: czy posiadamy biustonosz, który odpowiednio unosi piersi, sprawiając, że znajdują się one w linii prostopadłej do ciała, a nie opadają swobodnie?

Przy odpowiednio dobranym staniku cuda może zdziałać sukienka z głębokim dekoltem w szpic. Trójkątny kształt dekoltu odwróci uwagę od ewentualnych niedoskonałości w okolicach brzucha, dodatkowo wyszczuplając sylwetkę.

Czego natomiast należy unikać? Nade wszystko dekoltów prostokątnych, które wręcz przeciwnie - poszerzają zamiast wyszczuplać. Rozważać je powinny głównie panie o figurze gruszki, a więc - biodrach i udach wyraźnie szerszych niż okolice biustu oraz ramiona. W ich przypadku prostokątny dekolt wyrówna proporcje sylwetki.

Kroje sukienek maskujące zbędne kilogramy na brzuchu

Zmorą wielu pań są dodatkowe kilogramy odznaczające się w rejonach brzucha oraz brak wyraźnie zaznaczonej talii. W takim wypadku pomocne mogą być sukienki z wysoką talią, najlepiej wypadającą pod biustem. Przeniesienie talii wyżej odwróci uwagę od niedoskonałości na brzuchu - oczywiście, jedynie pod warunkiem, że dół sukienki będzie luźniejszy.

Zbawienne mogą też być szerokie paski podkreślające wysoką talię. Dodatkowo, aby nie zwracać uwagi na środkowe części ciała, dobrze jest zrezygnować z fasonów posiadających krój nakierowujący wzrok w te rejony, tj. obcisły na brzuchu, luźny w biodrach.

Dobór kolorów

Prawdą jest, że czerń wyszczupla, wobec czego czarna sukienka o klasycznym kroju dobrze sprawdzi się u kobiety puszystej. Jednakże, nie każda z nas ma typ urody dobrze pasujący do czerni. Trzeba także zdawać sobie sprawę, że czarne sukienki w letnie upały będą się bardzo szybko nagrzewać.

Rozwiązaniem problemu mogą być kreacje w ciemnych kolorach - wiśniowym, granatowym, butelkowozielonym. Z jednej strony ciemne barwy wyszczuplają, z drugiej jednak mamy większe pole do działania, jeśli chodzi o dobór kolorów do włosów czy karnacji. Tak więc jasne blondynki będą się z zasady czuły lepiej w ciemnoniebieskich sukienkach, rude panie - w ciemnozielonych itd.

Kolejną sztuczką może być wybranie sukienki o kontrastujących kolorach i odpowiednim wzorze.

Jakie wzory są idealne dla kobiet puszystych?

Pierwszą zasadą dobierania wzorów jest - poprzeczne paski pogrubiają, podłużne wyszczuplają sylwetkę. Tak więc stanowczo powinno się unikać linii poprzecznych w tych rejonach, które uważamy za szerokie. Można je za to stosować aby osiągnąć efekt kontrastu. Poprzeczne paski na biuście optycznie poszerzą go względem talii, więc ta będzie prezentowała się szczuplej.

Wszelkiego rodzaju kropki, kratki czy inne wymyślne zdobienia przyciągają wzrok. Należy więc je stosować z umiarem, w rejonach, które uważamy za swój największy atut. Kropki w górnej części klatki piersiowej zwrócą uwagę na biust, jeśli jednak założymy sukienkę, która cała jest w kropki, osiągniemy dobry efekt jedynie w przypadku idealnego dopasowania kroju.

Bardzo korzystny dla kobiet puszystych jest wzór z kontrastującymi kolorami i podłużnymi wstawkami. Taka sukienka jest ciemniejsza od zewnątrz (patrząc od przodu) i jaśniejsza w środku. Umysł ma tendencję do ignorowania negatywnej, ciemniejszej przestrzeni, dochodzi więc do złudzenia optycznego w wyniku którego sylwetka wydaje się szczuplejsza.

Sukienka luźniejsza z dołu czy z góry?

Jeśli nie podoba nam się całościowo kształt naszej sylwetki, można ją zamaskować poprzez luźniejsze części u dołu lub u góry sukienki.

Luźniejsza część u góry powinna zaczynać się przy ramionach i kończyć w połowie pośladków. Uda i łydki natomiast powinny być podkreślone - przez użycie ciemniejszego koloru, bardziej dopasowanego kroju czy zwracających uwagę butów. W tej sposób maskujemy brzuch i biust, podkreślamy nogi.

W przypadku luźnego kroju u dołu, zaczynać powinien się pod biustem (jeśli chcemy ukryć fałdki na brzuchu) lub w talii (jeśli mamy figurę gruszki/klepsydry).

Niezbyt atrakcyjnie wyglądają za to workowate sukienki, luźne na całej długości. Co prawda ukrywają one wady sylwetki, ale w ogóle nie podkreślają atutów, przez co całość wydaje się bezkształtna i mało ciekawa.

Jaka sukienka dobra dla klepsydry?

Panie posiadające klasyczną figurę klepsydry mają zdecydowanie ułatwione zadanie, gdyż odpadają im próby zamaskowania niedoskonałości w środkowej części ciała. Aby wydobyć wszelkie zalety tego typu sylwetki, warto nosić dopasowane i mocno podkreślające talię sukienki.

Celem osiągnięcia efektu wyszczuplenia, wystarczy sięgnąć po podłużne pasy, kontrast pomiędzy dolną i górną częścią ciała bądź klasyczną czerń.

Materiały - unikanie zbędnego połysku

Błyszczące materiały są optycznie szersze niż w rzeczywistości. Dodatkowo, zbytni brokat na sukience wygląda wyjątkowo nieelegancko. Dlatego też należy unikać stylizacji, które całe się błyszczą.

Najlepsze dla kobiet w rozmiarach plus są matowe, naturalne i ekologiczne materiały. Przy dużej powierzchni ciała, szczególnie w lecie, nie należy katować ciała sukienką, która nie przepuszcza powietrza, wzmaga pocenie się, krępuje ruchy. Jest to nie tylko średnio estetyczne, ale też niepożądane ze zdrowotnego punktu widzenia.

Największe błędy w dobieraniu sukienek

Najczęściej powtarzającym się u puszystych kobiet błędem jest założenie, że ich sylwetka wygląda niekorzystnie, więc należy ją całą przykryć lub pokryć odwracającym uwagę wzorem.

W praktyce takie myślenie działa jedynie na niekorzyść. Ciało przykryte za pomocą dużej ilości bezkształtnych fałd sukienki wydaje się jedynie okrąglejsze w sposób wybitnie niekorzystny. Gdy dodamy do tego pstrokaty wzór, otrzymujemy coś w rodzaju nieregularnej, dużej piłki, optycznie szerszej niż w rzeczywistości.

Giną wtedy jakiekolwiek pozytywne aspekty sylwetki, a odbiorca jest jedynie przytłoczony szerokim, przyciągającym uwagę kształtem.

Jakie dodatki dla puszystych kobiet?

Jako że w większości stylizacji dominują ciemne kolory, matowe materiały i klasyczne kroje, puszyste kobiety mogą poszaleć z dodatkami. Tak więc torebka czy buty wcale nie muszą być ciemne lub w kolorze nude, wręcz przeciwnie - dobrze je skontrastować poprzez użycie jaskrawych kolorów. Zwłaszcza dotyczy to kreacji opartych na czerni, do której bardzo dobrze pasują kolorowe dodatki, pod warunkiem, że będą stylistycznie spójne.

Podobnie sprawa ma się z biżuterią. Zarówno złoto, jak i srebro dobrze pasują do większości sukienek dla kobiet puszystych. Ciemne kolory dobrze przełamać błyszczącymi, długimi wisiorkami lub interesującymi bransoletkami.

Ważne jest jednak, aby w dobieraniu dodatków zachować umiar. Jeśli zdecydowałyśmy się na kontrastującą torebkę i buty, biżuteria powinna być już przytłumiona. I odwrotnie - duże, złote wisiory i czerwona torebka mogą okazać się kiepskim zestawieniem.

Istnieje także droga klasyczna, gdzie do ciemnych kolorów dobieramy stosowane, pastelowe lub przydymione dodatki. Takie stylizacje świetnie nadają się na bardziej oficjalne okazje, np. do pracy.

Czy warto używać bielizny wyszczuplającej?

Przy wyborze bielizny wyszczuplającej należy zdawać sobie sprawę, że w przypadku letnich upałów będzie ona nagrzewać organizm, tworząc średnio wygodną warstwę izolacyjną. Dlatego też czasami lepiej pokombinować za pomocą odpowiednio dobranego kroju czy wzoru sukienki, niż narażać się na dyskomfort związany z noszeniem tego typu bielizny na co dzień.

Istnieją za to bieliźnianie dodatki ułatwiające życie kobietom plus size. Jest to - bielizna zapobiegająca ocieraniu się ud oraz odpowiednio dobrany stanik. Tego rodzaju akcesoria warto nosić pod sukienką niezależnie od pory roku.